Wieszak na rower - poznaj jego potencjał i rodzaje

image

Ograniczona liczba miejsca, które można przeznaczyć na przechowywanie roweru, to często niemałe wyzwanie. Na szczęście, można się z nim uporać. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu wydaje się inwestycja w wieszak na rower.

Kiedy wieszak na rower będzie dobrym rozwiązaniem?

Choć wieszak na rower kojarzy się z rozwiązaniem idealnym do garażu, można docenić go także mieszkając w mieście i będąc zmuszonym do radzenia sobie z jednośladem w czterech ścianach bloku wielorodzinnego. Można zainstalować go w piwnicy i na balkonie, choć te ostatnie miejsce nie jest rekomendowane ze względu na niekorzystny wpływ, jaki ma na osprzęt mający tendencję do rdzewienia. Uchwyt ścienny na rower można zresztą zainstalować w dowolnym pomieszczeniu. Pozwala to na oszczędność przestrzeni, przy jednoczesnej pewności, że sprzęt jest bezpieczny i jako taki nie jest narażony na żadne zagrożenia. Co warte podkreślenia, nie ma jednego sposobu na umieszczenie roweru na uchwycie, który byłby uważany za skuteczniejszy niż inne. Tylko od nas zależy więc to, czy zdecydujemy się na mocowanie roweru za ramę, koła, siodełko, czy też za kierownicę. Rower może być wieszany nie tylko pionowo, ale również poziomo, a więc dokładnie w takiej pozycji, na jaką pozwala dostępne miejsce w pomieszczeniu.

Hak – najpopularniejszy wieszak rowerowy

Jeśli szukając wieszaka rowerowego stawiamy przede wszystkim na te rozwiązania, które pozwolą nam na oszczędności, hak z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Można kupić go w każdym dobrym sklepie rowerowym, osoby o zacięciu do majsterkowania z pewnością będą jednak w stanie przygotować go samodzielnie. Oczywiście, hak jako uchwyt na rower pociąga za sobą pewne ograniczenia. Dwa osobne haki powinny więc być dostosowane do specyfiki konkretnej ramy. Najlepiej, jeśli są one wyposażone w specjalną nakładkę, dzięki której ryzyko zarysowania ramy jest ograniczone do minimum.

Wieszak sufitowy na rower i jego zalety

Jeśli naszym nadrzędnym celem jest zaoszczędzenie jak największej ilości miejsca, powinniśmy poważnie zastanowić się nad zakupem wieszaka sufitowego. Oczywiście, również to rozwiązanie nie jest wolne od wad. Przygotowując się do jego zakupu musimy pamiętać o tym, że sufit musi unieść nie tylko wieszak, ale i rower. Jeśli nasz jednoślad jest dość ciężki, powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę. Na szczęście, jest to jedyna niedogodność, z jaką musimy się liczyć. Sam wieszak jest wygodny w obsłudze, a nowoczesne modele nie wymagają wcale stawania na podwyższeniu, aby możliwe stało się przymocowanie roweru do sufitu. Ceny wieszaków sufitowych potrafią zaskoczyć swoim zróżnicowaniem. Koszt takiego rozwiązania waha się więc od 40 do nawet 400 złotych.

Cycloc – pochwała minimalizmu

Cycloc to rozwiązanie stworzone z myślą o wszystkich tych osobach, które cenią sobie minimalizm i ciekawe pomysły. To uchwyt, który przypomina nieco niewielkie wiaderko. Nie ma jednak klasycznej rączki, ale spiralę, w którą bez trudu wejdzie rama. Rower może zostać – w zależności od aktualnych potrzeb – zamontowany nie tylko poziomo, ale również pionowo. Może pełnić też dodatkową funkcję sprawdzając się jako praktyczna półka.

Wieszak rowerowy w formie półki

Wieszak w formie półki to przykład rozwiązania nie tylko funkcjonalnego, ale również stylowego. Przeważnie jest wykonany z drewna, można więc mieć pewność, że będzie ciekawą ozdobą. Jego znakiem rozpoznawczym jest solidny uchwyt ścienny. Powinien on poradzić sobie nie tylko z obciążeniem jednośladu, ale również z tym, jakie generuje spora kolekcja książek.

Gdy w domu jest kilka rowerów

Wieszak na dwa lub więcej rowerów to znakomita propozycja, która może trafić do wszystkich tych domów, w której jazda na rowerze jest tym, co łączy całą rodzinę. Uchwyt ścienny tego rodzaju może przydać się też w mieszkaniu na wynajem, w którym – niejako z definicji – zawsze jest nieco mniej miejsca niż jest to potrzebne jego lokatorom. Oczywiście, przed jego zakupem warto sprawdzić, czy ściana w domu lub bloku poradzi sobie z takim obciążeniem.