Jakie jest obowiązkowe wyposażenie rowerów?

image

Każdy rowerzysta powinien wiedzieć co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia roweru, mówią o tym także konkretne regulacje i przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa jazdy. Przepisy nie wskazują na konieczność przeprowadzania okresowych przeglądów, jednak rowerzysta który dba o swój sprzęt dla własnego bezpieczeństwa powinien go regularnie serwisować. Zastanówmy się zatem co trzeba mieć przy rowerze, aby jak najkorzystniej zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i jeździć według obowiązujących przepisów.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Do obowiązkowego wyposażenia roweru z pewnością należy oświetlenie przednie i tylnie, dzwonek w rowerze bądź inny sygnalizator dźwiękowy, sprawne hamulce rowerowe, widoczne odblaski oraz inne akcesoria będące dodatkowym wyposażeniem roweru. Jak wiadomo oświetlenie przednie powinno mieć kolor biały bądź żółty i powinno świecić się tak zwanym światłem ciągłym bądź migającym. Także oświetlenie tylne może świecić w sposób ciągły bądź migający, tylna lampka powinna posiadać kolor czerwony. Niestety wielu rowerzystów nie posiada sprawnego oświetlenia, co naraża ich na większe niebezpieczeństwo na drodze, nawet jeżeli poruszają się tylko w dzień.

Oświetlenie rowerowe i co jeszcze?

Kolejnym obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru powinien być dzwonek w rowerze, jest on niezbędny do zasygnalizowania swojej obecności, szczególnie w przypadku zaistniałego niebezpieczeństwa bądź nagłego pojawienia się pieszego na drodze. Co prawda sygnalizator dźwiękowy nie przyda się względem samochodu, jeżeli jednak będziemy posiadali odpowiednie oświetlenie oraz będziemy bardzo ostrożnie poruszali się pomiędzy samochodami, z pewnością będziemy bezpieczni także na drodze szybkiego ruchu. Nie warto twierdzić ż dzwonek jest brzydkim elementem spełniającym roweru, albowiem są one obowiązkowym wyposażeniem od wielu lat i dzięki nim można w łatwy i szybki sposób zasygnalizować swoją obecność szczególnie wobec pieszych.

Jakie hamulce rowerowe powinniśmy posiadać?

Przepisy drogowe wyraźnie wskazują, że każdy rowerzysta powinien posiadać bezwzględnie jeden sprawny hamulec, choć warto podkreślić że warto mieć tych hamulców kilka. Hamulec przydaje się szczególnie podczas zjazdy z wysokiej góry, a także podczas skrętu, wtedy jak wiadomo trzeba znacznie zwolnić swoją jazdę na rowerze. jeżeli posiadamy gwarancje sprawnych hamulców przednich i tylnych, możemy mieć pewność, że szybciej się zatrzymamy i zdecydowanie lepiej będziemy mogli sterować siłą hamowania. Dodatkowo w przypadku dwóch hamulców przy rowerze, podczas kontuzji jednego, drugi sprawny hamulec pozwoli dojechać nam bezpiecznie na miejsce. Do najlepszych hamulców należą hamulce tarczowe hydrauliczne, na drugim miejscu znajdują się hamulce typu v-brake oraz hamulce szczękowe.

Co powinniśmy wiedzieć o odblaskach rowerowych?

W każdym rowerze na równi z oświetleniem bardzo istotne są odblaski rowerowe. W przypadku jakiejkolwiek awarii oświetlenia, odblask zawsze będzie świecił i sygnalizował naszą obecność na drodze. Odblaski można montować na szprychach bądź w tylnej części roweru, choć tutaj powinna znajdować się dobra tylna lampka. Obecnie dość modne i popularne stały się także opony z paskiem refleksyjnym, dzięki czemu rowerzysta jest bardzo dobrze widoczny po zmroku, a w dzień nie jest to zbyt widoczne dla rowerzysty. Stawiając na minimalizm, wybierzmy odblaski w formie pasków refleksyjnych na oponach bądź tradycyjne odblaski w szprychach, które stanowią bezpieczny wyznacznik jazdy rowerowej.

Co wiadomo o kierunkowskazach rowerowych?

Nadal nowością są kierunkowskazy w rowerze, wielu rowerzystów zwyczajnie nie ma pojęcia o ich istnieniu, dlatego są wyjątkowo rzadko spotykane na wyposażeniu roweru. Jeżeli kierunkowskaz występuje w rowerze jest to zazwyczaj tylne światło, na które kierowcy samochodów nie zwracają bacznej uwagi. Rowerzyści zwykle sygnalizują zmiany kierunku jazdy za pomocą wyciągniętej ręki i do takiego sposobu sygnalizacji są przyzwyczajeni wszyscy kierowcy pojazdów na drodze.