Kiedy należy wymienić kask rowerowy?

image

Jeżeli jeździsz na rowerze to nie tylko masz doskonałą pasję, ale również dbasz o własną kondycję i zdrowie każdego dnia. Jeżeli jednak chcesz, aby jazda na rowerze była w pełni bezpieczna, musisz pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, do których zalicza się także posiadanie kasku ochronnego. Jest to jeden z ważniejszych elementów ekwipunku rowerzysty, który nie należy do obowiązkowych, jednak dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy go traktować jako obowiązkowe wyposażenie podczas jazdy na rowerze. Kask jak wiadomo chroni głowę przed uderzeniem w trakcie upadku a co za tym idzie chroni skutecznie kości czaszki oraz częściowo twarz, kast bowiem dystansuje nas podczas upadku z podłożem. Można tutaj przytoczyć wiele przykładów, kiedy kask ochronił słynnych rowerzystów przed uszkodzeniem mózgu.

Kiedy kask rowerowy ulega zużyciu i należy go wymienić?

Jak wiadomo elementy ubioru oraz wszystkie przedmioty niezbędne podczas jazdy na rowerze z czasem się zużywają, kask rowerowy także podlega zużyciu po określonym czasie. Zastanówmy się, kiedy powinniśmy go wymienić, czy istnieje jakiś ustawowy okres użytkowania kasku rowerowego i jakie przesłanki decydują o wymianie kasku na nowy o wiele wcześniej.

Upadki i uderzenia w kask

Jeżeli miałeś jakikolwiek wypadek na rowerze i uderzyłeś głową w kasku o asfalt bądź inną twardą powierzchnię, koniecznie sprawdź czy kask został uszkodzony, a jeżeli ma jakiekolwiek pęknięcia powinieneś wymienić go na nowy. Także w sytuacji, gdy nie ma na nim żadnych śladów uszkodzeń, zastanów się nad jego wymianą, albowiem po upadku i uderzeniu w twardą powierzchnię może stracić fabryczne elementy ochrony. Wewnątrz kasku znajdują się niewidoczne elementy ochronne, które mogły ulec uszkodzeniu, a co najważniejsze jego zdolność do absorbowania uderzeń mogła zmniejszyć się niemalże do zera. Kask zbudowany jest ze skorupy zewnętrznej oraz pianki EPS wewnątrz kasku i jeżeli obie te warstwy zostaną w jakikolwiek sposób uszkodzone, kask najprawdopodobniej stracił swoje właściwości ochronne i powinieneś wymienić go na nowy. Taka sama sytuacja jest, gdy kask sam z siebie upadnie i pęknie, na przykład w garażu bądź w innym miejscu, nawet jeżeli nie było to spowodowane żadne wypadkiem. Po utracie wszelkich właściwości ochronnych kask rowerowy nadaje się do natychmiastowej wymiany na nowy. Nie pomoże tutaj żadne klejenie ani zabezpieczanie kasku od wewnątrz, w przypadku nawet najmniejszego upadku z roweru uszkodzony kask może okazać się niewłaściwą są ochroną przed upadkiem.

Stare kaski również powinniśmy wymieniać

Nie tylko uszkodzony kask nadaje się do wymiany, także ten który ma już 5 lat i jest zużyty odnoszenia powinniśmy wymienić na nowy. Warto tutaj wspomnieć, że kask zbudowany jest z materiałów które ulegają naturalnemu zużyciu, dlatego po kilku latach powłoki klejone w kasku rowerowym nie mają już takich właściwości jak na początku. Jeżeli będziemy mieli stary kask, podczas uderzenia i upadku może on nie wykazać właściwości ochronnych i doprowadzić do trwałych uszkodzeń głowy. Dodatkowo warto wspomnieć, że nowoczesne kaski są wyposażone w nowoczesne systemy mocowań oraz systemy zabezpieczeń.

Czy kask rowerowy jest naprawdę potrzebny?

Na pytanie czy kask rowerowy jest nam potrzebny podczas jazdy, powinniśmy bezwzględnie odpowiedzieć twierdząco, albowiem jest to bezsprzeczna ochrona głowy przed upadkiem, niezależnie od tego, gdzie i jak często jeździmy na rowerze. W przypadku uprawiania wyczynowe jazdy na rowerze żaden rowerzysta nie wsiądzie na rower bez kasku. Tak samo powinni postępować także rowerzyści miejscy, którzy jeżdżą ostrożniej i wolniej, mimo to mają kontakt z twardym podłożem i nie są w stanie przewidzieć wystąpienia upadku z roweru.

W jaki sposób właściwie dbać o kask rowerowy?

Jeżeli posiadamy kask rowerowy właściwej jakości, możemy skutecznie wydłużyć jego żywotność poprzez odpowiednią pielęgnację, tak jak w przypadku innych ubrań i akcesoriów. Najważniejsza w tym przypadku jest higiena wewnętrznej strony kasku, mowa tutaj o wyściółce i paskach zabezpieczających, a także regularnym czyszczeniu zewnętrznej strony kasku. Tutaj nie powinniśmy stosować mocnych środków chemicznych, wystarczy bowiem ciepła woda i użycie zwykłego płynu do mycia naczyń. Regularne czyszczenie i dbanie o kask sprawią, że będzie nam on służył o wiele dłużej i będziemy mogli go wymienić później niż wskazuje na to producent oraz podstawowa gwarancja bezpieczeństwa.