Jedną z prostszych rzeczy przy naprawie roweru jest wymiana pedałów. Warto wspomnieć, że wymiana pedałów jest wyjątkowo ważna, albowiem to od ich stabilności zależy nasza prawidłowo jazda. Jak już wspomnieliśmy wymiana rowerów nie jest zbyt skomplikowana, mimo że nie robi się jej codziennie, każdy powinien znać instrukcje wykonywania tej czynności. Sprawdźmy zatem jakie czynniki odpowiadają za wymianę pedałów i co jest ważne do opanowania przed wykonania tą czynnością.
Pierwszą i podstawową czynnością przy wymianie pedałów jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzie. Warto tutaj podkreślić, że wystarczy tylko jedno narzędzie, zazwyczaj jest to płaski klucz 15 mm, który nadaje się do wymiany pedałów niemalże w każdym rowerze. Są również modele rowerów wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie, gdzie będzie nam potrzebny jeszcze klucz imbusowy 6 mm lub 8 mm. Takie zabezpieczenie sprawia, że ryzyko uszkodzenia korby się zmniejsza, w samych łożyskach zbiera się zdecydowanie mniej brudu. Przy wymianie pedałów przydać się także niewielka ilość smaru, dzięki niemu odpowiednio zabezpieczysz śruby, które przy kolejnym rozkręcaniu nie będą zapieczone. Wymiana pedałów powinna odbywać się przy rowerze odwróconym do góry nogami, służą do tego odpowiednie stojaki, jeżeli go jednak nie posiadasz, rower powinien utrzymać się w pozycji stojącej na samym siodełku. Tutaj może przydać ją pomoc drugiej osoby, która stabilnie przytrzyma rower, abyś ty mógł użyć człowiek nią ilość siły do odkręcenia pedałów. Inną metodą na wymianę pedałów jest oparcie roweru o ścianę w pozycji stojącej i ustabilizowanie roweru za pomocą własnej klatki piersiowej opierając się o siodło. Za każdym razem chodzi przede wszystkim o stabilne umieszczenie roweru, abyśmy swobodnie mogli odkręcić stare i zużyte pedała rowerowe.
Zanim rozpoczniesz wymianę pedałów, powinien powinieneś wiedzieć, że pedały posiadają inne gwinty, co oznacza że różnią się od siebie i należy je przykręcić prawidłowo. Jeżeli będziemy próbowali przykręcić lewy pedał do gwintu prawego, możemy bezpowrotnie uszkodzić korbę pedałową. Wskazówką będą litery umieszczone na pedałach, odpowiednio na lewym pedale jest literka L, na prawym R. Dzięki temu na pewno nie pomylisz się przy przekręcaniu lewego pedała do gruntu lewo skrętnego oraz prawego pedała do skrętnego. Zanim przystąpisz do wymiany pedałów w rowerze pamiętaj o poluzowaniu ich z obu stron, co pozwoli na równomierne rozkręcenie pedałów bez uszkodzenia korby. Tworząc tak zwaną dźwignie i wykorzystując siłę mięśni swojego ciała, bez problemu odkręcimy pedała od korby. Nie ukrywamy, że odkręcenie pedałów jest czynnością wymagającą użycia siły, szczególnie gdy są one już mocno zużyte i zapieczone. Warto również uważać a nagłe odpuszczenie gwintu, w takiej może dojść do uszkodzenia ciała. Kiedy poluzuje się jeden gwint powinniśmy wziąć się za rozkręcanie drugiego, aby korba pozostała stabilna do końca wykręcania pedałów rowerowych.
W przypadku jakichkolwiek problemów przy odkręcaniu pedałów powinniśmy poszukać większej dźgnij, czyli dłuższego klucza. W przypadku braku dłuższego klucza możemy zrobić prowizoryczną przedłużkę. Jeżeli to również nie pomoże pozostaje nam udać się do serwisu rowerowego.
Kiedy już wykręcimy stare pedały rowerowe, powinniśmy dokładnie oczyścić gwinty w korbach i nasmarować gwinty nowych pedałów. Do tego celu warto użyć specjalnego odtłuszcza, może nim być płyn do czyszczenia hamulców bądź benzyna ekstrakcyjna, samo smarowanie gwintów możemy wykonać za pomocą uniwersalnego smaru ŁT 43. Jeżeli nie na smarujemy odpowiednio nowych gwintów, mogą one się zapiec i nieprawidłowo działać. Jeżeli w naszym rowerze znajduje się korba karbowana, pod gwinty pedałów nałóżmy specjalne podkładki. Samo przykręcenie pedałów jest łatwe można je wykonać za pomocą obracania korby do tyłu i dociągnięcia gwintu kluczem. Warto pedały przykręcić dość mocno, aby nasza jazda była stabilna i bezpieczna.